Dowiedz się więcej o swoim zdrowiu

Budowa masy

Roztępy po ćwiczeniach (treningu na masę). Co robić?

rozstepy

Bardzo często celem ćwiczeń na siłowni jest rozbudowa masy mięśniowej. Dotyczy to szczególnie mężczyzn. Wszak, duże bicepsy, szerokie plecy i obszerna klatka piersiowa to domena atrakcyjności.

Niestety, budowa masy mięśniowej może nieść za sobą skutek uboczny w postaci rozstępów. W dzisiejszej publikacji podejmujemy temat występowania tego defektu skórnego, możliwości zapobiegania i usuwania.

Co to są rozstępy?

Rozstępy to defekt skórny, który objawia się poprzez tzw. „pęknięcia” na skórze o czerwonym lub różowym zabarwieniu. Po pewnym czasie (w przypadku braku leczenia) zabliźniają się, zmieniając kolor na biały lub bladoróżowy.

Rozstępy po ćwiczeniach – przyczyny

Za występowanie rozstępów odpowiedzialne są włókna kolagenowe i ich wytrzymałość na wszelkiego rodzaju naprężenia skórne. W momencie kiedy skóra nie jest w najlepszej kondycji i dochodzi do nagłego wzrostu masu ciała (powodującego napięcia na skórze) może przejść do przerwania włókien kolagenowego, co skutkuje rozstępami.

Kolagen ma ograniczone możliwości jeśli chodzi o rozciąganie. W momencie, gdy wzrost zachodzi szybko organizm nie jest w stanie dostosowac produkcji tego składnika i powstają nieestetyczne „pęknięcia” o czerwonym lub bladoróżowym zabarwieniu.

Rozstępy to zjawisko bardzo powszechne u kobiet w ciąży, kulturystów oraz jednostek borykających się z nadwagą. Jak nietrudno wywnioskować – pojawiają się wszędzie tam, gdzie skóra poddawana jest nienaturalnym napięciom. Znacznie rzadziej pojawiają się u osób u których waga jest poprawna, wówczas przyczyna może mieć podłoże hormonalne lub być wynikiem braku prawidłowego odżywiania skóry (niedobory mineralne).

Ciekawostka: U kobiet w ciąży dochodzi do specyficznego procesu – nadmiernej pracy kory nadnerczy, która produkuje kortyzol mający negatywny wpływ na kolagen.

Jak zapobiegać rozstępom?

Rozstępy to przypadłość, której można bardzo skutecznie zapobiegać. Nierzadko kobiety w ciąży są w stanie całkowiecie uniknąć tego defektu, a przecież w stanie błogosławionym dochodzi do znacznie większych naprężeń skóry.

Zapobieganie polega na odpowiednim odżywianiu skóry, zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Dieta bogata w składniki mineralne i witaminy (pełnowartościowa) i stosowanie specjalistycznych kremów z kolagenem to metody, które dają świetne rezultaty. W przypadku sportowców bardzo powszechnym jest stosowanie kremów przeznaczonych dla kobiet w ciąży.

Najogólniej mówiąc, dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin sprawi, że skóra będzie w optymalnej kondycji, a włókna kolagenowe i elastyna posiadać będą odpowiednią wytrzymałość na naprężenia.

Usuwanie rozstępów

Kiedy nie uda się zapobiec i rozstępy pojawiają się na ciele, to nadal istnieją możliwości ich usunięcia, zmniejszenia widoczności i zatuszowania.

Najpopularniejszą metodą walki z tym defektem kosmetycznym jest stosowanie maści na rozstępy. Metoda ta nie jest gwarancją super efektów, ale jej koszt to kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, co niewątpliwie wpływa na jej popularność.

Alternatywnym, znacznie kosztowniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie zabiegów medycyny estetycznej, takich jak: mezoterapia, mikrodermabrazja, cryolift, system TMT. Ich koszt (seria zabiegów) oscyluje w granicach 1500zł.

Leave a Reply