Dowiedz się więcej o swoim zdrowiu

Odchudzanie

Jak szybko schudnąć? Poznaj najlepsze metody na szybkie odchudzanie

Jak szybko schudnąć

Niezadowolenie ze swojej sylwetki to zjawisko bardzo powszechne. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zazwyczaj wywoływane jest przez nadmierną ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Jak temu zaradzić? Jak pozbyć się nadmiaru tłuszczu, by móc cieszyć się świetną figurą?

Szybkie odchudzanie – czy możliwe?

Chcesz natychmiastowych zmianie i pragniesz by Twoja sylwetka jak najszybciej uległa metamorfozie? To zrozumiałe, ale najzwyczajniej w świecie – niemożliwe.

Nie ma takiej fizycznej możliwości by w ciągu miesiąca zrzucić np. 10 kg nadwagi. Można co najwyżej odwodnić się i zmienić cyferki na wadze. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to niebezpieczne, a finalnie i tak zakończy się efektem jojo.

Ile zatem można schudnąć w ciągu miesiąca? Spalenie 2-3 kilogramów tkanki tłuszczowej w ciągu miesiąca uznawane jest za wielki sukces. Wymaga to jednak ogromnego zaangażowania i samodyscypliny.

Dieta na odchudzanie – którą wybrać?

Jak już zapewne zdążyliście się zorientować – diet na odchudzanie jest mnóstwo. Począwszy od diety 1000kcal, poprzez dietę kapuścianą, a skończywszy na diecie Dukana. Spoglądasz na całą listę i nie wiesz którą wybrać? Śpieszymy z pomocą!

Najrozsądniejszym, ale i najbardziej czasochłonnym wyborem będzie… stworzenie diety samemu w oparciu o preferencje smakowe i kulinarne. Do tego potrzebujesz jednak niezbędnej wiedzy. Aby dieta była skuteczna musisz zastosować się do poniższych rad:

Ułóż dietę składającą się z 5-6 posiłków – mniejsze porcje podawane częściej zostaną od razu trawione, a energia z nich pozyskiwana wykorzystywana na bieżąco. Dzięki temu organizm przestanie odkładać wartości odżywcze „na później”.

Ustal stałe pory posiłków – regularność jest niezwykle istotna dla Twojego organizmu. Podawanie posiłków o stałych porach sprawi, że układ trawienny będzie pracował w odpowiednim trybie.

Nie podjadaj – podjadanie to prawdziwa zmora osób odchudzających się. Szacuje się, że większość osób, które nie osiągają założonych rezultatów powodują to swoim podjadaniem.

Posiłki opieraj na: – węglowodanach złożonych i pełnowartościowym białku. Nie zapominaj również o dostarczeniu tłuszczów w postaci oliwy z oliwek lub olejów roślinnych.

Jeśli zastosujesz się do tych rad, to szybko zobaczysz jakie efekty może przynieść zmiana nawyków żywieniowych. Nie potrzebujesz radykalnych diet, by schudnąć – zdrowe, rozsądne odżywianie często przynosi jeszcze lepsze rezultaty.

Trening na odchudzanie (bieganie)

Społeczeństwo coraz częściej podejmuje dodatkową aktywność fizyczną. Zazwyczaj wybór pada na ćwiczenia aerobowe, realizowane na świeżym powietrzu. Zdecydowanie najczęściej decydujemy się na bieganie – najprostszą i najlepiej „dostępną” formę aktywności fizycznej.

Bieganie to forma aktywności, która niesie za sobą multum korzyści. Osoby, które biegają amatorsko zazwyczaj za cel stawiają sobie: poprawę samopoczucia i kondycji oraz redukcję tkanki tłuszczowej.

Bieganie najwięcej kłopotu sprawia na początku. Wszak, to dosyć wyczerpujący sport. Aby nie stracić zapału i motywacji warto zatem podejść do tego z głową. Nie należy przeceniać swoich możliwości. Lepiej zacząć od małych dystansów i wolnego tempa i systematycznie zwiększać obciążenie, aniżeli porwać się na szeroką wodę i nie dokończyć harmonogramu treningowego.

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących.

Rozpoczynając swoją biegową przygodę musisz posiadać świadomość, że realizację planu ułatwi Ci odpowiedni sprzęt – wygodne buty (najlepiej dostosowane do kształtu Twojej stopy) oraz termoaktywna odzież. Nie jest to konieczne, ale przyczynia się do komfortu podczas treningu.

Przed każdą sesją treningową należy przeprowadzać rozgrzewkę. Nie powinna być ona krótsza niż 10 minut.

4 tygodniowy plan treningowy na start

Tydzień I Ćwiczenie
Poniedziałek 1 km truchtu, 200 metrów marszu, 1,5 km truchtu
Środa 2 km truchtu, 200 metrów marszu, 2 km truchtu
Piątek 2 km truchtu, 100 metrów marszu, 2 km truchtu
Niedziela 4 km truchtu
Tydzień II Ćwiczenie
Wtorek 3 km truchtu, 200 metrów marszu, 1,5 km truchtu
Czwartek 3 km truchtu, 200 metrów marszu, 2 km truchtu
Sobota 6 km truchtu
Tydzień III Ćwiczenie
Poniedziałek 4 km truchtu, 100 metrów marszu, 3 km truchtu
Środa 2 km truchtu, interwały: 6 x 100 metrów (sprint/trucht), 4 km truchtu
Piątek 8 km truchtu
Niedziela 8 km truchtu
Tydzień IV Ćwiczenie
Wtorek 2 km truchtu, Interwały: 8 x 100m (podbiegi/trucht), 5 km truchtu
Czwartek 10 km truchtu
Sobota 10 km truchtu

Leave a Reply